יום שלישי, 23 בספטמבר 2014

שנה טובה? לא כל כך בטוח

אני רוצה לאחל לכולנו שנה טובה בדברים חשובים כמו בריאות ואושר. אי אפשר להתעלם גם מכלכלת המשפחה ואני רוצה לאחל שנה טובה גם בהקשר זה. 

לא בטוח ששנת תשע"ה, תהיה טובה מבחינה כלכלית. קשה למצוא במה להשקיע את הכספים שחסכנו, משום שמרבית אפיקי ההשקעה אינם נראים מבטיחים. איתן אבריאל בדה-מרקר הסביר מדוע, במאמר שכותרתו: יש לכם כסף פנוי? אתם בבעיה גדולה. הוא מתאר את המצב באפיקי ההשקעות הפופולריים: מניות, אגרות חוב ממשלתיות, אגרות חוב קונצרניות, מטבע חוץ ודירות להשקעה. כמובן שבריבית נמוכה גם השקעה בפיקדונות ובתכניות חיסכון אינה אטרקטיבית. 

העולם המפותח אינו שונה כל כך מישראל: המצב בבורסות שם בדרך כלל דומה למצב בישראל, הריבית נמוכה מאד (ואפילו עלולה להיות שלילית, אליבא דה מריו דרגי, נשיא הבנק המרכזי האירופי), יפן הכלכלה השלישית בגודלה בעולם במשבר מתמשך, כמעט כל מדינות השוק האירופי המשותף בקשיים כלכליים מהותיים וכלכלת ארה"ב טרם עלתה על מסלול חיובי. 

תוסיפו לזה גידול בתקציב הביטחון שמימושו כנראה יגרום לעליה בשיעור המיסים ו/או קיצוץ בתקציבים בבריאות, חינוך, רווחה ועוד, שאנחנו נצטרך להשלים את החסר מכיסנו. 

תוסיפו גם כמה שכנים לא כל כך סימפטיים: דאעש, חיזבאללה, חמאס וכיו"ב שאולי בעטיים יידרש תקציב נוסף או ייגרם נזק כלכלי ישיר למשפחות. 

חכמת ההתנהלות במשבר
בכל מצב התנהלות כלכלית נבונה של משפחות ופרטים חשובה.
במצב טוב במיוחד זה אולי לא כל כך נורא, אם מתנהלים באופן שאינו קרוב לאופטימלי. במצב של משבר או במצב קשה, התנהלות נכונה עשויה להיות קריטית. במצב שאינו טוב לכולם, הפער בין התוצאות שישיג מי שמתנהל נכון למי שאינו עושה זאת גדל.

לכן בנוסף לאיחולים של שנה כלכלית טובה, אאחל לכם גם דבר חשוב לא פחות והרבה יותר ריאלי: שנה של התנהלות כלכלית משפחתית טובה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הרצאתו של עופר קליין: שוק ההון לא בהכרח מתנהג כמו הכלכלה

  בפוסטים האחרונים עסקתי בהרצאה של פרופ' עומר מואב בזום לחברי "באר המשאלות".  גם בפוסט זה אתייחס להרצאה בזום. הפעם זו הרצאתו ...