יום שבת, 20 במאי 2017

תוכנית חיסכון לכל ילד: הגיע הזמן להחליט

גם לא להחליט זו החלטה. לרוב החלטה לא טובה. יותר ממחצית מההורים בישראל החליטו לא להחליט ולכן לא בחרו היכן יושקעו מענקי חיסכון לכל ילד שיקבלו ילדיהם.
בתחילת יוני תחליט במקומם מדינת ישראל היכן להשקיע את כספם. בהחלט החלטה לא טובה של ההורים. משום שהמדינה תקבל החלטה באופן הבא:

אם הילד מתחת לגיל 15, המדינה תבחר עבורו קופת גמל במסלול סולידי. הבחירה תעשה בהגרלה בין הגופים המציעים קופות גמל.
אם הילד מעל לגיל 15, המדינה תפקיד את הכסף בתוכנית חיסכון סולידית בבנק אליו יועבר הכסף. 

מדוע זה לא טוב שהמדינה תבחר?

1. אופן השקעה האופטימאלי עשוי להיות שונה בהתאם למאפינים ולרצונות של המשפחה ושל הנער.

2. בחלק מהמקרים יכול להיות הגיוני להשקיע במסלול לא סולידי שבו הסיכון גדול יותר אבל גם הסיכוי לרווח עשוי להיות גדול יותר.

3. בהגרלה אפשר לקבל גוף שמנהל פחות טוב את קופת הגמל. 
מי שלא החליט במה להשקיע לא בטוח שיגלה את זה מהר.

4. לא בהכרח למי שמעל לגיל 15 מתאימה תוכנית חיסכון. יכול להיות שיעדיף להמשיך לחסוך גם אחרי גיל 18 ולא ירצה למשוך את הכסף. הבחירה של המדינה מבוססת על ההנחה שטווח החיסכון קצר כאשר הנער הוא מעל לגיל 15.

5. לא מנצלים את האפשרות להוסיף סכום כסף, שההורים ישקיעו בכל חודש בתוספת למה שהמדינה תיתן. לחלק מהמשפחות השקעה כזו היא אפשרית ואולי אפילו אפשרות רצויה.

6. כאשר בוחרים תוכנית חיסכון אי אפשר להחליף מסלול. מאבדים את הגמישות שאולי היו מעונינים בה.

7. מאבדים עמדת מיקוח מול הבנק או בית השקעות/חברת ביטוח
מי שיש לו השקעות נוספות יכול לנסות להשיג הטבות בדמי ניהול ובעמלות אם יוסיף גם את חיסכון לכל ילד לסל ההשקעות של המשפחה אצל אותו גורם.

באיזה מסלול כדאי להשקיע?
התשובה משתנה ממשפחה למשפחה. בפוסט: חיסכון לכל ילד - מה כדאי לעשות? אני מציג כמה מהשיקולים שכדאי להביא בחשבון כאשר מקבלים החלטה. אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הרצאתו של עופר קליין: שוק ההון לא בהכרח מתנהג כמו הכלכלה

  בפוסטים האחרונים עסקתי בהרצאה של פרופ' עומר מואב בזום לחברי "באר המשאלות".  גם בפוסט זה אתייחס להרצאה בזום. הפעם זו הרצאתו ...